Spotkanie ostatniej szansy – zapowiedź meczu Dospel Włókniarz – Lotos Wybrzeże

logo_gkswybrzezegdansk

W najbliższą niedzielę żużlowcy Dospel Włókniarza Częstochowa podejmą zawodników Lotos Wybrzeża Gdańsk w ramach XIV kolejki Enea Ekstraligi. Obie drużyny okupują obecnie dwa ostatnie miejsca w ligowej tabeli, ale zarówno Włókniarz jak i Wybrzeże mają jeszcze szanse na uniknięcie walki o utrzymanie w meczach fazy play-out. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 16.30.

Obecnie obie drużyny mają po 6 punktów, jednak Włókniarz zajmuje ostatnią pozycję ze względu na gorszy bilans w spotkaniu w Gdańsku (Wybrzeże wygrało wówczas 54:36). Teraz obie ekipy czeka rewanż w Częstochowie, gdzie zdecydowanym faworytem będą biało-zieloni. Zarówno Włókniarz jak i Wybrzeże mają jeszcze szanse na uniknięcie walki o utrzymanie w lidze rywalizując w fazie play-out. Jednak aby tak się stało, któraś z ekip w niedzielnym spotkaniu musi zdobyć 3 „oczka”, później bowiem o punkty w meczach ligowych będzie dużo trudniej. Zgodny z tym jest rzecznik prasowy gdańskiego klubu, Grzegorz Rogalski. - Nasze drużyny znalazły się niestety w położeniu nie do pozazdroszczenia. Jak wiadomo dwa ostatnie zespoły po rundzie zasadniczej będą między sobą walczyły o prawo startu w pojedynkach barażowych z pierwszoligowcem. Wiele wskazuje na to, że właśnie Dospel Włókniarz i Lotos Wybrzeże staną naprzeciw siebie w decydującym dwumeczu. Niedzielny pojedynek może jeszcze zmienić hierarchię w dolnych rejonach Enea Ekstraligi, ale wydaje mi się, że warunkiem będzie to, aby któryś z naszych zespołów zgarnął jutro pełną pulę, czyli trzy punkty meczowe. W innym wypadku przegonienie ósmej obecnie drużyny z Wrocławia może okazać się niemożliwe, szczególnie biorąc pod uwagę dość korzystny dla ekipy Piotra Barona układ spotkań.

Faworytem niedzielnej potyczki będą z pewnością gospodarze, którzy powinni wykorzystać znajomość własnego toru i pokonać Lotos Wybrzeże. Dodatkowym zmartwieniem w obozie gdańskim są dwaj kontuzjowani zawodnicy – Thomas Jonasson i Maksim Bogdanow. Wciąż nie jest pewne, czy wystąpią (albo chociaż jeden z nich) w niedzielnym spotkaniu. Gdyby zabrakło obu, to szanse Włókniarza na wywalczenie trzech dużych punktów znacząco wzrosną. W awizowanym zestawieniu Wybrzeża znaleźli się Renat Gafurov, Zbigniew Suchecki, Piotr Świderski, Tomasz Chrzanowski, Nicki Pedersen i Krystian Pieszczek. Trener gdańszczan, Stanisław Chomski ma więc spore pole do popisu w przypadku, gdyby mógł skorzystać z Jonassona i/lub Bogdanowa. W grę wchodzi także zastosowanie zastępstwa zawodnika za tego drugiego.

Wydaje się, że częstochowianie desygnowali do niedzielnej potyczki swój najmocniejszy skład, do którego wrócił Kenneth Bjerre. Ponadto awizowani zostali Mirosław Jabłoński, Grigorij Łaguta, Grzegorz Zengota, Daniel Nermark i Hubert Łęgowik. Najpewniej drugim juniorem w zestawieniu Włókniarza będzie Artur Czaja. Szanse na występ ma także Rafał Szombierski, wszak każda ekipa może dokonać dwóch zmian względem składu awizowanego. Jeszcze niedawno kibice martwili się o stan zdrowia Mirosława Jabłońskiego. Były zawodnik m.in. Startu Gniezno upadł w tym tygodniu w spotkaniu szwedzkiej Allsvenskan i więcej się na torze nie pojawił. Menedżer Włókniarza uspokajał jednak, że Mirkowi nic się nie stało. - Mirek po prostu nie chciał ryzykować przed niedzielnym meczem. Dla niego Ekstraliga jest najważniejsza. Nie musimy się zatem martwić o jego stan zdrowia. Wygląda na to, że wszystko zakończyło się dobrze. Dla Mirka obecnie najważniejszy jest Włókniarz i walka o utrzymanie Ekstraligi dla Częstochowy.

Czy Grigorij Łaguta poprowadzi ekipę Włókniarza do trzeciego w tym sezonie zwycięstwa?

Niewątpliwie niedzielne spotkanie będzie piekielnie ważne dla obu klubów, które mają jeszcze nadzieję na uniknięcie trudnych spotkań w fazie play-out. Aby tak się stało, w niedzielnym meczu każdy musi pojechać na maksimum możliwości. Kibice już zacierają ręce na samą myśl o pojedynkach Grigorija Łaguty z byłym zawodnikiem Włókniarza, Nickim Pedersenem. Z pewnością ciekawych akcji i dużo walki na torze nie zabraknie, mecz ten bowiem jest dla obu drużyn tym z gatunku ostatniej szansy.

Awizowane składy:

Lotos Wybrzeże Gdańsk:
1. Renat Gafurov
2. Zbigniew Suchecki
3. Piotr Świderski
4. Tomasz Chrzanowski
5. Nicki Pedersen
6. Krystian Pieszczek

Dospel CKM Włókniarz Częstochowa:
9. Kenneth Bjerre
10. Mirosław Jabłoński
11. Grigorij Łaguta
12. Grzegorz Zengota
13. Daniel Nermark
14. Hubert Łęgowik

Początek zawodów: 16:30
Sędzia spotkania: Wojciech Grodzki (Opole)

Ceny biletów:
- Sektor centralny – 32 zł
- Bilet normalny – 25 zł
- Bilet ulgowy – 20 zł
- Program – 5 zł

Zobacz także:

Dodaj komentarz