Wielkie żużlowe ściganie pod Jasną Górą – zapowiedź niedzielnego turnieju

wazne_turniej_1

Już w niedzielę na częstochowskim owalu odbędzie się długo oczekiwany I Międzynarodowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy. Stawka zawodników biorących udział w imprezie będzie zróżnicowana. Start o 17.30 na Arenie Częstochowa.

Częstochowski Dospel Włókniarz zakończył rozgrywki ligowe w sierpniu. Z jednej strony wszyscy cieszyli się takim obrotem spraw, ponieważ drużyna wywalczyła pewne utrzymanie i nikt nie przeżywałby ponownie negatywnych emocji związanych z meczami o utrzymanie w lidze. Z drugiej jednak strony fani jak i zarząd klubu czuli pewien niedosyt, następne bowiem, kalendarzowe ściganie powinno się odbyć dopiero w okolicach marca przyszłego roku. Trzeba by na nie zatem poczekać ponad pół roku. Włodarze Włókniarza głowili się nad tym, co mogą zaoferować fanom biało-zielonych. Stanęło na organizacji silnie obsadzonego turnieju towarzyskiego jeszcze w sezonie 2012.

I Międzynarodowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Częstochowy będzie łączył ze sobą kilka rzeczy. Przede wszystkim organizatorzy postawili na wysoki poziom turnieju tak, by fani zebrani na Arenie Częstochowa mogli zobaczyć świetne ściganie. Nie można jednak zapominać, że ostatni bieg niedzielnych zawodów będzie wyścigiem memoriałowym, kiedy to uczcimy pamięć tragicznie zmarłych Bronisława Idzikowskiego, Marka Czernego i Lee Richardsona. Całej imprezie przyświeca również bardzo szczytny cel – część dochodu z biletów i programów będzie przeznaczona na rehabilitację naszego zawodnika, Kamila Cieślara. Odbędzie się również losowanie specjalnych cegiełek (koszt 5 złotych), a w tym losowaniu można wygrać fiata 126p, którego na osiemnaste urodziny otrzymał Tai Woffinden oraz kombinezony żużlowe Grigorija Łaguty i Rafała Szombierskiego. Cegiełki można nabyć w sobotę do godziny 17.00 w siedzibie klubu lub w trakcie zawodów (do 9. wyścigu) na stanowisku z gadżetami. Cały dochód z cegiełek również zostanie przeznaczony na leczenie Kamila.

Stawka zawodników, którzy mają wystąpić w niedzielnych zawodach jest niezwykle zróżnicowana. Wystąpią w nich zarówno zawodnicy, którzy walczą obecnie o miano najlepszego żużlowca świata, jak i ci, którzy ścigają się na zapleczu Enea Ekstraligi. Do Częstochowy zawitają m.in. Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow, Jarosław Hampel, Greg Hancock, Grigorij Łaguta oraz Krzysztof Buczkowski, Dawid Stachyra czy Janusz Kołodziej. Turniej odbędzie się w zmodyfikowanej formule cyklu Grand Prix – po 20. wyścigach najlepsza dwójka zawodników automatycznie awansuje do finału, natomiast żużlowcy z miejsc 3-6 powalczą w półfinale o dwa pozostałe miejsca. – Mamy co prawda kilka zmian na liście startowej, ale to nie do końca jest zależne od nas. Wiemy przecież, ile kontuzji jest pod koniec tego sezonu, a kontuzje, niestety, krzyżują plany nie tylko nam, ale też zespołom, które jeszcze o coś w lidze walczą. Musieliśmy szybko w miejsce kontuzjowanych zawodników szukać zastępców. Uważam jednak, że stawka jest i tak bardzo wysoka i ciekawa, z pewnością obejrzymy bardzo fajne zawody – powiedział menedżer Włókniarza, Jarek Dymek.

Podczas samego turnieju niezwykła gratka czeka na sympatyków żużla. Do Częstochowy przyjadą bowiem zawodnicy, którzy kilkadziesiąt lat temu święcili triumfy w sporcie żużlowym. Zebranej publiczności zaprezentują się tacy goście jak Zenon Plech, Paweł Waloszek, Jerzy Szczakiel czy Józef Jarmuła. Po zakończeniu dekoracji zwycięzców turnieju fani będą mogli udać się na murawę stadionu, by tam wziąć autograf lub zrobić sobie pamiątkową fotografię zarówno z obecnymi, jak i z byłymi gwiazdami żużla. Na przeszkodzie rozegrania zawodów nie powinna również stanąć pogoda. Według synoptyków niedzielny dzień ma być pogodny.

Lista startowa:
1. Adam Skórnicki (Lechma Start Gniezno)
2. Grzegorz Zengota (Dospel Włókniarz Częstochowa)
3. Scott Nicholls (Lechma Start Gniezno)
4. Dawid Stachyra (Lubelski Węgiel KMŻ)
5. Nicki Pedersen (Lotos Wybrzeże Gdańsk)
6. Mirosław Jabłoński (Dospel Włókniarz Częstochowa)
7. Antonio Lindbaeck (Lechma Start Gniezno)
8. Janusz Kołodziej (Azoty Tauron Tarnów)
9. Artur Czaja (Dospel Włókniarz Częstochowa)
10. Krzysztof Buczkowski (Polonia Bydgoszcz)
11. Emil Sajfutdinow (Polonia Bydgoszcz)
12. Grigorij Łaguta (Dospel Włókniarz Częstochowa)
13. Chris Harris (Dospel Włókniarz Częstochowa)
14. Jarosław Hampel (Unia Leszno)
15. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław)
16. Greg Hancock (Azoty Tauron Tarnów)

Rezerwowi:
Rafał Malczewski (Dospel Włókniarz Częstochowa)
Marcin Bubel (Dospel Włókniarz Częstochowa)

Początek zawodów: 17:30
Sędziuje: Jan Banasiak (Częstochowa)

Ceny biletów:
- Normalny – 20 złotych
- Ulgowy – 15 złotych
- Program – 5 złotych
Karnety nie obowiązują. Dzieci do lat 10. wstęp bezpłatny.

Zobacz także:

Dodaj komentarz