Holder wytrzymał presję – relacja z Grand Prix Polski w Toruniu

logo_speedwaygrandprix

Niesiony dopingiem toruńskiej publiczności Chris Holder zdobywając w sobotę tytuł Indywidualnego Mistrza Świata osiągnął swój życiowy sukces. Australijczyk wyprzedził drugiego w klasyfikacji generalnej Nickiego Pedersena o osiem punktów.

Przed finałowym starciem Holder miał nad Pedersenem tylko dwa punkty przewagi, dlatego sprawa mistrzostwa była cały czas otwarta. Idealny scenariusz zakładał decydujące starcie obu zawodników dopiero w finale, w którym zwycięzca może zdobyć aż sześć punktów. – Ciąży na mnie duża presja, jednak wierzę, że dam radę – mówił przed turniejem Holder. Australijczyk miał po swojej stronie znajomość toru, jednak głodny mistrzostwa Pedersen również wydawał się bardzo mocny.

Początek zawodów był dla trzykrotnego Indywidualnego Mistrza Świata z Danii wybitnie nieudany. W czasie, gdy Holder odniósł dwa pewne zwycięstwa, Pedersen z trudem zdobył zaledwie dwa punkty. Nicki ocknął się dopiero w trzeciej serii startów, natomiast w niej wpadkę zaliczył Holder. W pojedynku na szczycie Australijczyk prowadził 7-5. W wyścigu trzynastym dwaj faworyci do złota w końcu spotkali się na torze. W bezpośrednim pojedynku Holder nie dał szans Pedersenowi i zdobył tym samym psychologiczną przewagę.

Rundę zasadniczą z 14 punktami wygrał Tomasz Gollob przed Holderem (12), Martinem Vaculikiem, Antonio Lindbaeckiem oraz Emilem Sajfutdinowem (wszyscy po 11). Pedersen (8) awans do półfinałów wywalczył tylko dlatego, że był lepszy od Fredrika Lindgrena w bezpośrednim pojedynku. Holder był coraz bliżej złota, jednak Pedersena cały czas broniła matematyka. Los sprawił, że obaj wielcy rywale spotkali się w jednym wyścigu półfinałowym. W pierwszej odsłonie z nawierzchnią toru zapoznał się Pedersen, który stoczył z Holderem twardy pojedynek w pierwszym wirażu. W powtórce Duńczyk nie miał już nic do powiedzenia, ponieważ Holder po dobrym starcie pomknął do mety po pewne zwycięstwo. Stawkę finału dopełnił bardzo szybki Lindbaeck i dwaj najlepsi zawodnicy pierwszego półfinału: Gollob i Greg Hancock.

Wygrany półfinał sprawił, że Holder mógł cieszyć się z mistrzostwa świata. Pozytywnie nastawiony Australijczyk zapewne wygrałby również w Wielkim Finale, jednak na przeszkodzie stanął mu defekt motocykla w chwili, gdy był na pierwszym miejscu. W obliczu problemów sprzętowych Holdera miejsca na podium podzielili między sobą kolejno: Lindbaeck, Gollob i Hancock. – Dziękuję kibicom za wsparcie i doping. Miałem w tym roku wzloty i upadki, jednak w kolejnym sezonie postaram się dalej walczyć o najwyższe cele – powiedział po zawodach szczęśliwy Tomasz Gollob.

Najszczęśliwszy człowiek sobotniego wieczoru – Chris Holder ciągle nie wierzył, że został najlepszym zawodnikiem świata. – To wszystko co dzieje się wokół mnie jest wspaniałe. Chyba dopiero jutro dotrze do mnie, że jestem najlepszy!.

Sobotnie zawody były wyjątkowe nie tylko dla Holdera, ale także dla jego rodaka Jasona Crumpa. Rudowłosy Australijczyk postanowił zrezygnować z jazdy w cyklu Grand Prix, mimo iż od lat utrzymywał się w czołówce klasyfikacji generalnej. – Podjąłem tę trudną decyzję po konsultacjach z rodziną. Robię miejsce młodszym zawodnikom. Dziękuję wszystkim osobom, które mnie wspierały przez ten długi okres czasu – powiedział Crump. Australijczyk to multimedalista rozgrywek o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. W swoim dorobku ma aż dziesięć medali: trzy złote, pięć srebrnych oraz dwa brązowe, wszystkie zdobyte pod rząd w latach 2001-2010.

Wyniki:
1. Antonio Lindback (Szwecja) – 19 (2,3,3,3,0,2,6)
2. Tomasz Gollob (Polska) – 21 (3,2,3,3,3,3,4)
3. Greg Hancock (USA) – 13 (2,0,2,3,2,2,2)
4. Chris Holder (Australia) – 15 (3,3,1,3,2,3,d)
5. Martin Vaculik (Słowacja) – 12 (3,2,3,0,3,1)
6. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 11 (3,2,2,1,3)
7. Nicki Pedersen (Dania) – 9 (1,1,3,2,1,1)
8. Maciej Janowski (Polska) – 8 (0,3,1,2,2,0)
9. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 8 (2,3,1,1,1)
10. Chris Harris (Wielka Brytania) – 6 (1,1,0,1,3)
11. Hans Andersen (Dania) – 5 (2,0,0,1,2)
12. Jason Crump (Australia) – 5 (1,0,1,2,1)
13. Andreas Jonsson (Szwecja) – 4 (1,2,0,0,1)
14. Jarosław Hampel (Polska) – 3 (0,1,d,2,0)
15. Bjarne Pedersen (Dania) – 3 (0,1,2,0,0)
16. Peter Ljung (Szwecja) – 2 (0,0,2,0,0)

Półfinały
1. Gollob, Hancock, Vaculik, Janowski
2. Holder, Lindbaeck, N.Pedersen, Sajfutdinow

Finał
Lindbaeck, Gollob, Hancock, Holder (d1)

Wojciech Ciepiela

Zobacz także:

Dodaj komentarz