Czym jest żużel?

Żużel jest przede wszystkim jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin motorowych. Od ponad 80 lat sport ten przyciąga na trybuny rzesze fanów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Speedway narodził się na Antypodach, a do Europy przybył w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Od 1936 roku odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Świata, które wyłaniają najlepszego jeźdźca na świecie. Do 1994 roku o tytule tym decydował finał jednodniowy. Od następnego roku organizowany jest cykl Grand Prix. Do tej pory po złote medale IMŚ sięgało dwóch polskich żużlowców: Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob.

Żużel w Polsce

Sport żużlowy do Polski dotarł również w latach trzydziestych i niemal od początku istnienia był niezwykle popularną dyscypliną. Po II wojnie światowej nastąpił rozwój tego sportu w Polsce. Z roku na rok nasi zawodnicy podnosili swój poziom, a jednym z pierwszych, którzy potrafili nawiązać walkę z zagranicznymi zawodnikami był Alfred Smoczyk. Jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników pionierskiego okresu żużla w naszym kraju byli reprezentanci Włókniarza. Stefan Kwoczała był jednym z pierwszych Polaków, którzy zakwalifikowali się do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Żużel to sport bardzo popularny w Częstochowie. Od 65 lat na stadionie przy ulicy Olsztyńskiej można podziwiać wyścigi na motocyklach bez hamulców. Od wielu lat na trybunach zasiada kilkanaście tysięcy wiernych kibiców, którzy w czasie sezonu średnio co dwa tygodnie mają okazję oglądać swoich pupili. W najlepszych latach dla częstochowskiego speedwaya na trybunach obecnej Areny Częstochowa potrafiło zasiadać nawet po 30 tysięcy kibiców, a nawet i więcej.

Czarni rycerze

Żużel to bardzo widowiskowy sport. Nie brakuje w nim walki na łokcie, jazdy w kontakcie, zmian pozycji na dystansie. Wszystko to przy prędkości oscylującej w granicach 100 km/h i bez hamulców. Żużlowcy to bardzo odważni i twardzi ludzie. Wielu z nich przez kontuzje musiało zakończyć swoje starty na żużlu, a niektórzy z powodu ciężkich upadków stracili to co najcenniejsze – życie. Na szczęście sport żużlowy z roku na rok staje się coraz bezpieczniejszy między innymi z powodu obecności na torach dmuchanych band. Wielu żużlowców dzięki nim może zawdzięczać zdrowie.

Wielkie emocje

Bieg żużlowy potrafi kibicom dostarczyć wielu emocji. Dla przykładu prezentujemy Państwu wyścig z częstochowskiego toru, w którym Joe Screen na ostatnim łuku minął jeźdźców gorzowskiej Stali: