Regulamin w pigułce

  • Mecz ligowy składa się z 15 wyścigów, które są rozpisane według tabeli biegowej obowiązującej w Ekstralidze. Dwa ostatnie wyścigi to biegi nominowane. Obsady tych wyścigów po zakończeniu trzynastej gonitwy przekazują sędziemu uprawnione do tego osoby: trenerzy, menedżerowie, kierownicy drużyn. W ostatnim biegu zawodów muszą być zgłoszeni najlepsi zawodnicy w danym meczu.
  • Każdy mecz otwiera bieg juniorski, w którym rywalizują ze sobą pary juniorów obu klubów. Każdy z juniorów w dalszej fazie meczu ma zagwarantowane jeszcze dwa starty, a w przypadku słabej postawy któregoś z seniorów może go zastąpić w ramach rezerwy zwykłej lub rezerwy taktycznej. W ramach tej drugiej rezerwy każdy z zawodników znajdujących się w składzie może wystąpić tylko raz, a rezerwę taką można wprowadzić w przypadku, kiedy przegrywa się 6 punktami. Junior danej drużyny może zastąpić juniora tylko na zasadzie rezerwy taktycznej.
  • W sezonie 2012 nadal będzie obowiązywać przepis o Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM). Minimalny KSM dla drużyny wynosi 34 punkty, a maksymalny 41. W przypadku niespełnienia minimalnego KSM lub przekroczenia wartości maksymalnej drużyna zostanie ukarana walkowerem. W składzie zespołu znaleźć się musi czterech zawodników posiadających polską licencję “Ż”. W zestawieniu drużyny musi znajdować się dwóch juniorów pod numerami 6 i 7 lub 14 i 15. Junior to zawodnik, który ma 21 lat i mniej. Młody zawodnik po raz pierwszy w karierze w meczu ligowym może wystąpić w dniu swoich 16 urodzin.
  • Za zwycięstwo w wyścigu przyznaje się trzy punkty, za drugie miejsce dwa, za trzecie punkt, a czwarty zawodnik nie zdobywa żadnego punktu. W przypadku nieukończenia biegu, ukończenia go na niekompletnym motocyklu, wyjazdu poza tor zawodnik zostaje wykluczony i również nie zdobywa punktu.
  • Rozgrywki ligowe składają się z fazy zasadniczej i rundy play-off. W rundzie zasadniczej każda drużyna rozegra po dwa mecze z każdym rywalem: po jednym na swoim torze i na torze przeciwnika. Daje to łącznie 18 spotkań. Następnie drużyny z miejsc 1-4 i 2-3 rozgrywają ze sobą mecze półfinałowe, których zwycięzcy przechodzą do finału, a przegrani do meczu o 3. miejsce. Drużyny z miejsc 9-10 jadą baraż o utrzymanie w Speedway Ekstralidze. Drużyna przegrana zostaje relegowana do I ligi, a drużyna zwycięska rozgrywa mecz z wicemistrzem I ligi.