Enea Ekstraliga

Speedway European Championships

Emil mistrzem, czyli podsumowanie SEC 2014

29 września 2014, 14:04, autor: Rafał Domagała

Emil Sayfutdinov został nowym mistrzem Europy, zdobywając trzeci złoty medal dla Rosji. W związku z końcem sezonu, zapraszamy do zapoznania się z garścią statystyk i ciekawostek. Chcecie wiedzieć więcej? Oto Speedway European Championships 2014 w pigułce!

• Najwięcej indywidualnych zwycięstw odniósł nowy Mistrz Europy, Emil Sajfutdinow (14)
  • Sajfutdinow na 25 startów ani razu nie przyjechał na ostatnim miejscu. Dwukrotnie był wykluczany z powodu upadku.
  • Najlepszym zawodnikiem, który wystartował z dziką kartą był Niels Kristian Iversen – wywalczył 10 punktów
  • Grigorij Łaguta wystartował w jednym turnieju i zdobył więcej punktów niż Jonas Davidsson, Kenni Larsen oraz Martin Smolinski w całym cyklu
  • Maksims Bogdanovs wystartował we wszystkich czterech turniejach jako rezerwowy i o mały włos nie utrzymał się w cyklu. Do awansu zabrakło mu czterech punktów.
  • Tylko jeden bieg w SEC 2014 wygrał Martin Smolinski, Kenni Larsen i Adrian Miedziński
  • Dwukrotnie taki wynik osiągał Jonas Davidsson
  • Najstarszym zawodnikiem cyklu był Tomasz Gollob (44 lata)
  • Najlepszą średnią biegową może pochwalić się Grigorij Łaguta (2,83)
  • Z pełnoprawnych uczestników cyklu, najsłabszą średnią zanotował Kenni Larsen (0,74)
  • Ustępujący mistrz Europy, Martin Smolinski zajął czwarte miejsce z 41 punktami na koncie
  • Dwa turnieje SEC w 2014 roku wygrał Nicki Pedersen (Gustrow, Togliatti)
  • Zdecydowanie lepszą drugą część cyklu miał Jurica Pavlic, który z 31 punktów zdobytych w całym sezonie, 19 zdobył w dwóch ostatnich rundach
  • Najwięcej punktów w jednym turnieju zdobył Grigorij Łaguta (17)
  • Jedynymi zawodnikami, którzy nie zdobyli punktu w tegorocznej edycji SEC byli Kai Huckenbeck (Gustrow) i Artur Czaja (Częstochowa)
  • Jedynym zawodnikiem, który wystartował we wszystkich biegach ostatniej szansy był Peter Kildemand. Co ciekawe, aż trzykrotnie awansował do wielkiego finału z takiego wyścigu.
  • Tegorocznymi SEC Girls były: Marta, Martyna, Marta, Weronika oraz Sinem