Enea Ekstraliga

Czym jest żużel?

Żużel jest przede wszystkim jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin motorowych. Od ponad 80 lat sport ten przyciąga na trybuny rzesze fanów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Speedway narodził się na Antypodach, a do Europy przybył w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Od 1936 roku odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Świata, które wyłaniają najlepszego jeźdźca na świecie. Do 1994 roku o tytule tym decydował finał jednodniowy. Od następnego roku organizowany jest cykl Grand Prix. Do tej pory po złote medale IMŚ sięgało dwóch polskich żużlowców: Jerzy Szczakiel w 1973 roku i Tomasz Gollob w 2010 roku.

Żużel w Polsce

Sport żużlowy do Polski dotarł również w latach trzydziestych i niemal od początku istnienia był niezwykle popularną dyscypliną. Po II wojnie światowej nastąpił rozwój tego sportu w Polsce. Z roku na rok nasi zawodnicy podnosili swój poziom, a jednym z pierwszych, którzy potrafili nawiązać walkę z zagranicznymi zawodnikami był Alfred Smoczyk. Jednym z najbardziej wyróżniających się zawodników pionierskiego okresu żużla w naszym kraju byli reprezentanci Włókniarza. Stefan Kwoczała był jednym z pierwszych Polaków, którzy zakwalifikowali się do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Żużel to sport bardzo popularny w Częstochowie. Od 65 lat na stadionie przy ulicy Olsztyńskiej można podziwiać wyścigi na motocyklach bez hamulców. Od wielu lat na trybunach zasiada kilkanaście tysięcy wiernych kibiców, którzy w czasie sezonu średnio co dwa tygodnie mają okazję oglądać swoich pupili. W najlepszych latach dla częstochowskiego speedwaya na trybunach obecnej Areny Częstochowa potrafiło zasiadać nawet po 30 tysięcy kibiców, a nawet i więcej.

Czarni rycerze

Żużel to bardzo widowiskowy sport. Nie brakuje w nim walki na łokcie, jazdy w kontakcie, zmian pozycji na dystansie. Wszystko to przy prędkości oscylującej w granicach 100 km/h i bez hamulców. Żużlowcy to bardzo odważni i twardzi ludzie. Wielu z nich przez kontuzje musiało zakończyć swoje starty na żużlu, a niektórzy z powodu ciężkich upadków stracili to co najcenniejsze – życie. Na szczęście sport żużlowy z roku na rok staje się coraz bezpieczniejszy między innymi z powodu obecności na torach dmuchanych band. Wielu żużlowców dzięki nim może zawdzięczać zdrowie.

Wielkie emocje

Bieg żużlowy potrafi kibicom dostarczyć wielu emocji. Dla przykładu prezentujemy Państwu podsumowanie sezonu 2013 w wykonaniu „częstochowskich Lwów”.

Sklep Kibica CKM Włókniarz S.A.
WZMOCNIJ SWÓJ KLUB Z ENEA
Reklama na oficjalnej stronie WWW - CKM Włókniarz S.A.

Kalendarz imprez

AEC v1.0.4

Przejdź do pełnej wersji kalendarza!

Enea Ekstraliga

Tabela

Drużyna M P +/-
1. GA Unia Tarnów 14 32 +240
2. Stal Gorzów 14 24 +102
3. SPAR Falubaz 14 20 +117
4. Fogo Unia Leszno 14 19 +35
5. Unibax Toruń 14 15 +136
6. Betard Sparta 14 10 -106
7. KantorOnline Viperprint   14 7 -147
8. Wybrzeże Gdańsk 14 4 -377

Liga Juniorów

  Drużyna M P
1. KantorOnline Viperprint 7 33,5
2. Fogo Unia Leszno 7 31
3. SPAR Falubaz 7 29
4. Unibax Toruń 7 23
5. GA Unia Tarnów 7 18
6. Stal Gorzów 7 16
7. Betard Sparta 7 13,5
8. Wybrzeże Gdańsk 7 4

Enea

Enea Ekstraliga

Enea

Patronat medialny Enea Ekstraligi

NC+

Obsługa informatyczna

Kompleksową obsługę informatyczną klubu CKM Włókniarz S.A. zapewnia Computer Center

Bezpieczeństwo na stadionie

Bezpieczeństwo na meczach CKM Włókniarz zapewnia Styx

© 2019 CKM Włókniarz S.A. Częstochowa.

Rafał Domagała - Projekty graficzne, strony WWW, identyfikacja wizualna